Tramwaje wodne u ujścia Bugu do Narwi

Tramwaje wodne, jak niektórzy nazywają katamarany pasażerskie, umożliwiły przeprawę z Serocka do Arciechowa. Jest to kontynuacja nowej turystycznej atrakcji czyli rowerowej pętli wokół Jeziora Zegrzyńskiego. Projekt jest realizowany od pięcviu lat, a jej ukoronowaniem było opracowanie i wydanie drukiem mapy trzech tras rowerowych pozwalających okrążenie jeziora, korzystając z przeprawy na Bugu z Arciechowa do wsi Cupel i na Narwi do Serocka. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym roku, regularne rejsy tych małych statków pasażerskich były możliwe dzięki finansowemu wsparciu władz samorządowych Miasta i Gminy w Serocku oraz dotacji na realizację zadań publicznych w konkursach ogłoszonych przez Powiat Wołomiński i Gminę Radzymin. Rejsy odbywają się od 17 czerwca br, w soboty, niedziele i święta do 3 września. Dwa katamarany Albatros kursują od 10.00 do 18.00 na trasach Serock – Cupel –Arciechów oraz Zegrze - Pilawa - Nieporęt.

Rejsy katamaranów u ujścia Bugu do Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego są możliwe dzięki przystankom wodnym, zbudowanym przez armatora w 2021 roku we wsi Cupel (gmina Serock) i Arciechów (gmina Radzymin). Uruchomienie w 2023 roku rejsów z Zegrza do Nieporętu jest mozliwe dzięki nowej inwestycji władz Serocka - przystani wodnej w Zegrzu oraz przychylności właściciela restauracji Barka, przy której cumować będzie katamaran ALBATROS 2. Statki obsługujace przeprawy to stalowe konstrukcje na pływakach, o wymiarach 3 x 6 metrów z kładką łączącą z lądem , zapewniające bezpieczne cumowanie nie tylko katamaranów lecz również większych statków. W sezonie letnim (czerwiec-lipiec-sierpień) pomosty są wykorzystywane dla regularnych rejsów katamaranów ALBATROS, a po sezonie żeglugowym zostaną zdemontowane i odholowane do portu w Serocku. Warto dodać, iż 60% kosztu budowy pomostu została sfinansowana dzięki dotacji gminy Radzymin.

Rejsy katamaranów ALBATROS z Arciechowa i Serocka do Kuligowa nad Bugiem odwołane zostały ze względu na brak przystani na Bugu, bezpiecznych dla pasażerów i statków, mimo dużego zainteresowania odwiedzających nasz region rowerzystów. Od 2022 roku przeprawe na Bugu z Kuligowa do  Popowa obsługuje katamaran OBSERWATOR (wiecej na stronie www.rejsy.mazowsze.pl).

Magdalena Szumera, maj 2023 r.

m/s Albatros - galeria


Nasze usługi

Zapraszamy na rejsy po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim zabytkowym statkiem pasażerskim m/s ALBATROS.

  • Oferujemy rejsy spacerowe z molo w Serocku w każdy weekend (czerwiec-sierpień) o g. 11.00, 12.00 i 13.00. 
  • Koszt biletu ulgowego 30 zł., a normalnego 40 zł. Rejsy są sponsorowane przez Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

Zamówienia przyjmuje i informacji udziela;

kapitan statku - tel. 798 795 266

dyrektor Zeglugi Mazowieckiej - tel. 601 22 13 13
e-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.plSkontaktuj się z nami

Kontakt:

Zamawianiem rejsów statkiem ALBATROS:

Telefon do kapitana  798 795 266  

Telefon do armatora 601 22 13 13

E-mail: dyrektor@zeglugamazowiecka.pl